ביקורת
אביב אריאן - 03/09/2016

ביקורת : בונה או הורסת?

הנושא של תקשורת בין-אישית בכלל והאופן הנכון לתת פידבק, או ביקורת בשפה השגורה יותר, הוא נושא ענק ולרוחניות השמית יש ידע רב בו, ידע שאיננו מוכר להרבה אנשים
בחברה המערבית ובכלל. הרבה פעמים הניסיונות לתת ביקורת לזולת לא מצליחים. למה זה לא מצליח?

* רגע למחשבה- קחו רגע ושאלו את עצמכם מתי אתם מסכימים/רוצים לקבל ביקורת מהזולת.
(קרא עוד…)
האם הכאב חיוני להתפתחות?
אביב אריאן - 18/02/2013

המאמר פורסם במקור בעדכן של האוניברסיטה הפתוחה

אביב אריאן, חבר סגל האו"פ, הוא פסיכולוג קליני מומחה, המוצא עניין רב לא רק בתיאוריות של פרויד וויניקוט אלא גם בתורות המיסטיקה של המזרח הקרוב ושל המורים הרוחניים של המזרח הרחוק. אלה וגם אלה רואים בכאב הזדמנות בדרך להתפתחות האישית. "לפי התיאוריות הרוחניות, לא פעם היקום מבקש ללמד אותנו דברים. כאשר אנחנו מסרבים להקשיב, בא הכאב לפקוח את עינינו".

ביום העיון בנושא "מצוקה ודרכי התמודדות", שערכה המחלקה לחינוך ולפסיכולוגיה באוניברסיטה הפתוחה, נשא אביב אריאן, מרכז ההוראה של הקורס "פסיכופתולוגיה", הרצאה בשם "מצוקה, כאב, התפתחות". אריאן פתח את הרצאתו בתרגום שיר מ"ספר החיים והמתים הטיבטי":

(קרא עוד…)
קבלה וסּופיּות בקליניקה הטיפולית
אביב אריאן - 17/02/2013

המאמר פורסם במקור בעדכן של האוניברסיטה הפתוחה

לתורות הרוחניות השמיות מאגר ידע עצום על מהות האדם ועל דרך התפתחותו, ידע שאפשר להשתמש בו כדי לסייע לאנשים להתמודד עם חייהם ולהגשים את הפוטנציאל הטמון בהם — כך טוען הפסיכולוג הקליני אביב אריאן, איש המחלקה לחינוך ולפסיכולוגיה באו"פ. "הדרך שאתה צריך לעבור כדי להפוך לאדם רוחני היא אינסופית, אבל בקליניקה הטיפולית רואים תוצאות משמעותיות בזמן קצר יחסית"

נער חכם וחצוף

אביב אריאן, עצם השם שנתת להרצאה מציג את ניסיונך לשלב את הפסיכולוגיה עם תורות עתיקות. הגיבור איננו רק כובש את יצרו, אלא גם מודע לעצמו. מה עומד מאחורי הניסיון שלך? חוסר סיפוק מהתשובות שנותנת הפסיכולוגיה לשאלות החיים?
(קרא עוד…)
מצבי משבר – היבטים פסיכולוגיים ורוחניים
אביב אריאן - 14/02/2013

מצבי משבר – היבטים פסיכולוגיים ורוחניים: הרצאתו של אביב אריאן, פסיכולוג קליני, מרכז ההוראה בקורס "פסיכופתולוגיה",

האוניברסיטה הפתוחה, במסגרת שיח פסיכולוגים בנושא "משבר: חרדה, טראומה ואבדן – דרכי התמודדות ומניעת נזק".
צפו בהרצאה
2013 (c) לטיפול והתפתחות נפשית ורוחנית