ראש השנה תשע"ז
אביב אריאן - 01/10/2016

"לבל יהי עלי יומי הרגל" (לאה גולדברג)

ראש השנה בפתח ואנחנו מתרגשים. אלו ימים מיוחדים מלאי הזדמנויות ואפשרויות. אפשרויות בלתי מוגבלות להניע מחדש דברים תקועים ולא טובים ולחדש את הרצון שלנו.

חידוש הרצון הוא לא דבר פשוט בכלל. לעיתים לא רחוקות אנחנו מתעייפים מלרצות, כיוון שכבר התרגלנו להסתפק במועט. (קרא עוד…)
ראש השנה
אביב אריאן - 01/03/2013

שלום וברכה לכולם,

בפרוש עלינו שנה חדשה אני מתרגש לפתוח במסורת בה אכתוב אליכם מחשבות והגיגים בנושא התפתחות האדם, יצירת שינוי וצמיחה בחייו, על רקע תקופת השנה בה אנו נמצאים.

יש לציין : אינטגרציה בין ידע רוחני וידע פסיכולוגי היא משימה לא פשוטה בכלל. השפות הן בדרך כלל שונות וכך גם האקסיומות שהן מתבססות עליהן. התורות הרוחניות הן בדרך כלל עתיקות מאוד ומתייחסות לידע נרחב על מהות האדם, תהליכי ההתפתחות שלו ועוד. הפסיכולוגיה היא מדע צעיר, חצוף, בן פחות מ-200 שנה, שמתיימר לענות על שאלות דומות, לעיתים בהצלחה מרשימה ולעיתים קצת פחות.

(קרא עוד…)
חנוכה
אביב אריאן - 17/02/2013

שלום וברכה לכולם,

כחלק מהמסורת לשלוח הגיגים בנושאי נפש ורוח, בחרתי להתמקד הפעם, על קצה המזלג בנושא האור לקראת חג האורים, הוא חג חנוכה.

להזכירכם, חלק מהחומר המובא כאן מבוסס על ידע מהמיסטיקות השמיות (קבלה, סופיזם) ולצורך ההצגה כאן, הדברים מובאים בהפשטה מסוימת. מיסטיקות אלו מביאות תיאוריות וידע על ההתפתחות השלימה של האדם מבחינה נפשית רוחנית. הן יטענו, בין השאר, כי חשיבות

סיפורי המקרא לא קשורה לשאלה ההיסטורית אם האירועים אכן התרחשו או לא, אלא שיש בסיפורים מסרים היכולים לכוון התפתחות אישית גם בימים ההם וגם בזמן הזה. לפיכך, אפשר להפיק מהכתוב גם אם אין ידע או אמונה באלוהים, בדת או במיסטיקה. (קרא עוד…)
טו בשבט
אביב אריאן - 30/01/2013

חג האילן הוא חג בעל משמעויות עמוקות רבות ומאוד יפות וחשובות. במקורות כתוב : "כי האדם עץ השדה" (דברים כ, יט). מה בעצם זה אומר לנו :
אנחנו שותלים שתילים בתקווה שיצמחו לעצים חסונים, שפירותיהם יגיעו בטווח הארוך. בתקופת השתיל הקטן צריך לדאוג לו יותר מאשר לעץ הגדול. צריך לטפח ולדשן, להשקות ולגזום. כך גם לילדים שלנו- אנו צריכים לטפח ולתת את כל מה שדרוש. כך גם לגבי החלומות שלנו והחזון שלנו – צריך לטפח אותם בהתחלה ולבנות את היסודות, כדי שיצמחו לגבוה. אם בונים את היסודות נכון, בתשומת לב, כל הבניין חזק. אם שותלים את העץ בעיתו ובזווית הנכונה ודואגים לצרכיו- הוא יגדל ויצמח טוב וחזק ובסופו של דבר גם יתן פירות.כך גם הילדים שלנו וכל התולדות שלנו.
(קרא עוד…)
פסח
אביב אריאן - 29/01/2013

לכתוב על פסח זו משימה בכלל לא פשוטה, כיוון שהידע הוא אין סופי. מקוצר היריעה, נסתפק במספר נקודות שקשורות לפסח, שיתנו את הטעם לעוד, להמשיך ללמוד ולהבין.

ראשית, פסח הוא זמן מאוד חשוב. המקובלים משקיעים מאמץ אדיר להכין עצמם לליל הסדר. בערב פסח יורדת אנרגיה מיוחדת וכדי לקבל אותה, הכלי שלנו צריך להיות נקי ומוכן. זו הסיבה העמוקה לעיסוק ימים כלילות בניקיונות. הכוונה היא בעיקר לניקיונות פנימיים – לנקות את הלב שלנו מכל כעס, צרות עין, גאוה, קנאה וכו'. הניקיונות החיצוניים הם השתקפויות של הפנימיים.

(קרא עוד…)
2013 (c) לטיפול והתפתחות נפשית ורוחנית