ראש השנה תשע"ז
אביב אריאן - 01/10/2016

"לבל יהי עלי יומי הרגל" (לאה גולדברג)

ראש השנה בפתח ואנחנו מתרגשים. אלו ימים מיוחדים מלאי הזדמנויות ואפשרויות. אפשרויות בלתי מוגבלות להניע מחדש דברים תקועים ולא טובים ולחדש את הרצון שלנו.

חידוש הרצון הוא לא דבר פשוט בכלל. לעיתים לא רחוקות אנחנו מתעייפים מלרצות, כיוון שכבר התרגלנו להסתפק במועט. (קרא עוד…)
פרשת כי תצא
אביב אריאן - 11/09/2016

פרשת השבוע "כי תצא", מתחילה במילים "כי תצא למלחמה על אויבך". מי הם האויבים? הרוחניות השמית מלמדת אותנו

כי האויבים שצריך להילחם בהם, בייחוד עכשיו, מספר שבועות לפני ראש השנה, הם אותם אויבים מרים שמלווים אותנו כל השנה- הספק, הפחד, הקנאה, היוהרה,  הכעס הזעם וכו'.

מצווה מיוחדת היא למגר את הספק, המסומל בספרות הקבלית כ"עמלק" (אותה גימטריה). מהו הספק- הספק בעצמך, הספק ביכולת שלך לשנות דברים, הספק בטוב בעולם וכו'. אם אתה נכנע לספק, אתה מפסיק לפעול בעולם בתור מי שמשפיע על העולם, אלא יותר כמי שהעולם שם לו תקרת זכוכית מוגדרת מראש (ולרוב די נמוכה). התקרה הזאת קיימת בכל התחומים- האישי, הזוגי, התעסוקתי, המשפחתי, היצירתי וכו'.

(קרא עוד…)
ביקורת
אביב אריאן - 03/09/2016

ביקורת : בונה או הורסת?

הנושא של תקשורת בין-אישית בכלל והאופן הנכון לתת פידבק, או ביקורת בשפה השגורה יותר, הוא נושא ענק ולרוחניות השמית יש ידע רב בו, ידע שאיננו מוכר להרבה אנשים
בחברה המערבית ובכלל. הרבה פעמים הניסיונות לתת ביקורת לזולת לא מצליחים. למה זה לא מצליח?

* רגע למחשבה- קחו רגע ושאלו את עצמכם מתי אתם מסכימים/רוצים לקבל ביקורת מהזולת.
(קרא עוד…)
תקופת בין המצרים
אביב אריאן - 28/07/2016

"כשהבית ריק, לא משנה אם אתה צודק".

אתם בוודאי יכולים להיזכר במצבים שבהם המצב הפנימי שלכם השפיע על הסיטואציה החיצונית. כך למשל, אם אתם במצב רוח טוב ובני הזוג שלכם עושה משהו שהוא לא תואם את תפישתכם, יותר סביר שתוכלו להטות את השיחה באופן בונה. לעומת זאת, אם אתם עייפים ועצבניים, כל דבר עלול להביא לפיצוץ ענק שיביא איתו חשבונאות רבה משחר ההיסטוריה. כאשר חם, ניצוץ קטן יכול להדליק שריפה גדולה.

(קרא עוד…)
ראש השנה
אביב אריאן - 01/03/2013

שלום וברכה לכולם,

בפרוש עלינו שנה חדשה אני מתרגש לפתוח במסורת בה אכתוב אליכם מחשבות והגיגים בנושא התפתחות האדם, יצירת שינוי וצמיחה בחייו, על רקע תקופת השנה בה אנו נמצאים.

יש לציין : אינטגרציה בין ידע רוחני וידע פסיכולוגי היא משימה לא פשוטה בכלל. השפות הן בדרך כלל שונות וכך גם האקסיומות שהן מתבססות עליהן. התורות הרוחניות הן בדרך כלל עתיקות מאוד ומתייחסות לידע נרחב על מהות האדם, תהליכי ההתפתחות שלו ועוד. הפסיכולוגיה היא מדע צעיר, חצוף, בן פחות מ-200 שנה, שמתיימר לענות על שאלות דומות, לעיתים בהצלחה מרשימה ולעיתים קצת פחות.

(קרא עוד…)
האם הכאב חיוני להתפתחות?
אביב אריאן - 18/02/2013

המאמר פורסם במקור בעדכן של האוניברסיטה הפתוחה

אביב אריאן, חבר סגל האו"פ, הוא פסיכולוג קליני מומחה, המוצא עניין רב לא רק בתיאוריות של פרויד וויניקוט אלא גם בתורות המיסטיקה של המזרח הקרוב ושל המורים הרוחניים של המזרח הרחוק. אלה וגם אלה רואים בכאב הזדמנות בדרך להתפתחות האישית. "לפי התיאוריות הרוחניות, לא פעם היקום מבקש ללמד אותנו דברים. כאשר אנחנו מסרבים להקשיב, בא הכאב לפקוח את עינינו".

ביום העיון בנושא "מצוקה ודרכי התמודדות", שערכה המחלקה לחינוך ולפסיכולוגיה באוניברסיטה הפתוחה, נשא אביב אריאן, מרכז ההוראה של הקורס "פסיכופתולוגיה", הרצאה בשם "מצוקה, כאב, התפתחות". אריאן פתח את הרצאתו בתרגום שיר מ"ספר החיים והמתים הטיבטי":

(קרא עוד…)
קבלה וסּופיּות בקליניקה הטיפולית
אביב אריאן - 17/02/2013

המאמר פורסם במקור בעדכן של האוניברסיטה הפתוחה

לתורות הרוחניות השמיות מאגר ידע עצום על מהות האדם ועל דרך התפתחותו, ידע שאפשר להשתמש בו כדי לסייע לאנשים להתמודד עם חייהם ולהגשים את הפוטנציאל הטמון בהם — כך טוען הפסיכולוג הקליני אביב אריאן, איש המחלקה לחינוך ולפסיכולוגיה באו"פ. "הדרך שאתה צריך לעבור כדי להפוך לאדם רוחני היא אינסופית, אבל בקליניקה הטיפולית רואים תוצאות משמעותיות בזמן קצר יחסית"

נער חכם וחצוף

אביב אריאן, עצם השם שנתת להרצאה מציג את ניסיונך לשלב את הפסיכולוגיה עם תורות עתיקות. הגיבור איננו רק כובש את יצרו, אלא גם מודע לעצמו. מה עומד מאחורי הניסיון שלך? חוסר סיפוק מהתשובות שנותנת הפסיכולוגיה לשאלות החיים?
(קרא עוד…)
חנוכה
אביב אריאן -

שלום וברכה לכולם,

כחלק מהמסורת לשלוח הגיגים בנושאי נפש ורוח, בחרתי להתמקד הפעם, על קצה המזלג בנושא האור לקראת חג האורים, הוא חג חנוכה.

להזכירכם, חלק מהחומר המובא כאן מבוסס על ידע מהמיסטיקות השמיות (קבלה, סופיזם) ולצורך ההצגה כאן, הדברים מובאים בהפשטה מסוימת. מיסטיקות אלו מביאות תיאוריות וידע על ההתפתחות השלימה של האדם מבחינה נפשית רוחנית. הן יטענו, בין השאר, כי חשיבות

סיפורי המקרא לא קשורה לשאלה ההיסטורית אם האירועים אכן התרחשו או לא, אלא שיש בסיפורים מסרים היכולים לכוון התפתחות אישית גם בימים ההם וגם בזמן הזה. לפיכך, אפשר להפיק מהכתוב גם אם אין ידע או אמונה באלוהים, בדת או במיסטיקה. (קרא עוד…)
מצבי משבר – היבטים פסיכולוגיים ורוחניים
אביב אריאן - 14/02/2013

מצבי משבר – היבטים פסיכולוגיים ורוחניים: הרצאתו של אביב אריאן, פסיכולוג קליני, מרכז ההוראה בקורס "פסיכופתולוגיה",

האוניברסיטה הפתוחה, במסגרת שיח פסיכולוגים בנושא "משבר: חרדה, טראומה ואבדן – דרכי התמודדות ומניעת נזק".
צפו בהרצאה
איזהו גיבור? המודע לעצמו וכובש את יצרו
אביב אריאן - 13/02/2013

הרצאתו של אביב אריאן – פסיכולוג קליני מומחה, האוניברסיטה הפתוחה, במסגרת שיח פסיכולוגים בנושא:

"איזהו גיבור? המודע לעצמו וכובש את יצרו; תפיסות הפסיכולוגיה, הקבלה והסופיזם את מושג השליטה העצמית"
צפו בהרצאה

 
Older Posts »

2013 (c) לטיפול והתפתחות נפשית ורוחנית